Kineziotaping - FANMED, s.r.o.

Prejsť na obsah

KINEZIOTAPING
______________________________
Kineziotaping (Kinsiotaping, Medical taping, Maxtaping, Funkčný tape/taping, "Tejping", Taping, "Tejpovanie" apod.) je metóda využívaná vo fyzioterapii slúžiaca k ovplyvňovaniu muskuloskeletárnej a lymfatickej sústavy.

Metóda Kinesio Taping bola založená v sedemdesiatych rokoch 20. storočia japonským chiropraktikom Dr. Kenzo Kasem.  V roku 1988 sa objavila na OH v Soule v Južnej Kórei , kedy prešla do širokého povedomia fyzioterapeutickej verejnosti. Od tej doby sa jeho používanie rozšírilo do celého sveta a dnes je bežnou súčasťou fyzioterapie.

Ide o liečbu pomocou pružných samolepiacich pásov aplikovaných na kožu, ktoré vás môže ochrániť pred zranením pri športe alebo pokiaľ k nemu už došlo, podporí proces jeho hojenia, čím skráti dobu rekonvalescencie, poskytne možnosť dynamického kľudu, kedy limitujeme pohyb v danom úseku pri súčasnom zachovaní mobility. Okrem toho sa využíva ku korekcii zlého držania tela či ortopedických chýb, kam patrí napríklad spadnutá klenba nohy, či rôzne deformity palcov. Je využívaný vo fyzioterapii, neurológii, preventívnej medicíne na predchádzanie bolesti z preťaženia, zlepšenie pohybovej koordinácie.

Po správnej aplikácii elastických bavlnených pások na postihnutú oblasť dochádza pôsobením tlaku a ťahu tapu k zvrásneniu kože a dekompresii podkožia, čím sa zväčší intersticiálny priestor, uľahčí sa prietok krvi a lymfy a dochádza k redukcii bolesti a tlaku. Môže sa aplikovať 24 hodín denne, dĺžka účinku je 1-3 dni.

Kineziotapy sú vyrobené zo 100% bavlny s elastickými vlastnosťami podobnými ľudskej pokožke, bez prídavkov latexu a bez prídavkov akýchkoľvek liekov. Obsahujú antialergické lepidlo nanášané vo vlnách. Sú ľahké, vodeodolné a priedušné. Majú jedinečnú priľnavosť. Lepidlo je citlivé na teplo!

Táto fyzioterapeutická metóda používaná k liečeniu a stimulácii pohybového aparátu sa delí na:
  • Fixný, či pevný taping – známy predovšetkým v podobe pevných nepružných pások používaných najmä v športe. Ide o staršiu metódu, účelom ktorej je spevnenie namáhanej či zranenej oblasti.  K negatívam tejto metódy patrí obmedzenie pohyblivosti, ale i krvného a lymfatického obehu, preto by sa mala používať iba na obmedzenú dobu.
  • Kineziotaping – nalepením kineziotapu pôsobíme pomocou jeho ťahu na sval a podkožie. Dochádza k reflexnej reakcii nervových vláken, ciev a lymfatických dráh. Kineziotape v oblasti fyzioterapie dokáže mierniť i dlhotrvajúcu bolesť a prináša úľavu v priebehu akútnych i chronických ťažkostí pohybového aparátu. Uvoľňuje preťažené svaly a mäkké tkanivá a zároveň zvyšuje napätie oslabených tkanív, čím zvyšuje ich výkonnosť. Stimuluje lymfatický systém a tým znižuje opuch mäkkých tkanív. Pomáha pri zápalových stavoch pohybového aparátu. Využíva sa v liečbe detí i dospelých. Je obľúbený  v  prevencii a liečbe u športovcov na podporu stability kĺbov a podporu svalovej koordinácie.

Kineziotaping funguje v podstate na princípe neurofyziológie. Receptor (senzor) z kože vedie vzruch vzostupnými nervovými vláknami do CNS (centrálneho nervového systému) - do mozgu a miechy. Tu dochádza k spracovaniu informácie o predmete nalepenom na koži. Reflexne potom vzruch putuje z CNS cez zostupné nervové vlákna motoneurónov. Sú to nervové bunky v mieche, ktoré majú dlhý neurón pripojený na svalové vlákna. Pomocou vzruchov znížia alebo zvýšia svalové napätie, čím dochádza ku korekcii napätia bolestivého, preťaženého, zraneného svalu a šľachy.

U lymfatickej techniky kineziotapu ide o princíp, kedy receptor nesie vzruch do CNS, odkiaľ zostupné nervové vlákna vedú informáciu. Ide vždy o tieto 3 druhy informácií:
  • motorickú = sval sa hýbe
  • vegetatívnu = cieva sa otvorí, aby sval dostal kyslík a živiny
  • senzitívnu = cítim, že je sval zatnutý.

V tomto prípade je pre nás dôležitá vegetatívna informácia, kedy dochádza k uvoľneniu lymfatických ciev. Lymfocyty, biele krvinky s ochrannou imunitnou funkciou, tak môžu následne spracovať modrinu, znížiť svalové napätie, zrýchliť metabolizmus tkanív, zmenšiť opuch, zrýchliť hojenie tkanív a v dôsledku toho znížiť i odstrániť bolesť.

Indikácie použitia kineziotapu
Všetky oblasti, kde treba znížiť bolesť, redukovať zápal, podporiť sval pri pohybe (po operáciách v ortopédii, pri liečbe lymfedému, zmiernenie bolestí pri migréne, tenisovom lakti, vertebrogénnom algickom syndróme, po zraneniach - podvrtnutie, pomliaždenie, pri opuchoch, funkčných deformitách nôh, liečbe úžinových syndrómov...)

Kontraindikácie
Alergie na tapy, kožné defekty, otvorené rany, hlboká žilová trombóza, malígne ochorenia, horúčnaté stavy.

Farebné odlíšenie kineziotapu nemá vplyv na efekt liečby. Pôsobí na princípe japonskej koloroterapie, určitým farbám sa pripisujú ich vlastnosti, napr.: ružová opticky hreje, modrá chladí a zmierňuje bolesť, červená a čierna aktivuje, zelená lieči, béžová opticky splýva z kožou, takže sa volí na miesta, kde by boli farebné tapy nápadné.

Zdroj:
Bc.Jitka Kobrová, MUDr.et.Mgr.Robert Válka : Terapeutické využití kinesio tapu, Grada Publishing, a.s. 2012
PhDr.Alena Opálená : Kineziotaping, učebné texty, Masérska škola Remas, Piešťany 2010

© 2017 Created by Jaem
ADRESA:

FANMED, s.r.o.
Ambulancia praktického lekára pre dospelých
Kukučínova 23
040 01 Košice


ORDINAČNÉ HODINY

Pondelok: 7.00 - 15.00
(13.00 - 15.00   návštevy v DSS)
Utorok:    7.00 - 13.30
Streda:    7.00 - 13.30
Štvrtok:   9.00 - 17.00
(9.00 - 12.00 návštevy v DSS)
Piatok:    7.00 - 13.00
TELEFÓN:
+421 55 623 2517
+421 918 869 571
EMAIL:
pre predpis chronicky užívaných liekov:
sestra@fanmed.sk
pre komunikáciu s lekárom:
Návrat na obsah